De ce detectiv?

De ce sa alegi profesia de “Detectiv particular”?

Meseria trebuie sa trezeasca placere, uneori poate si mai mult. Nu-i usor. Trebuie sa crezi intr-adevar si sa te inraiesti in dezideratul pe care l-ai ales. Daca mai ai si har, nu-i rau.

Dar, de ce sa alegi profesia de DETECTIV PARTICULAR cand in fata ta se deschid atatea drumuri, atatea posibilitati? Pentru ca a intra in aceasta bransa profesionala nu inseamna doar a-ti defini personalitatea, a te maturiza, a-ti intari trupul si spiritul, ci inseamna o multitudine de oportunitati si posibilitati pe care ti le ofera aceasta profesie.

In primul rand, ceea ce isi doreste orice tanar aflat in momentul crucial al alegerii drumului in viata: educatie, o buna pregatire profesionala, un loc de munca, posibilitatea de afirmare si de construire a unei cariere, un trai decent, garantat de venitul sigur obtinut prin munca ta.

Pentru unii, aceasta profesie poate insemna o cariera pe termen lung, pe viata, pentru altii – o perioada de activitate mai scurta, urmata de o alta cariera in care abilitatile si calificarile deprinse vor asigura succesul si integrarea rapida in orice domeniu de activitate.


Indiferent ce cale vei alege, detectivismul te provoaca la o intrecere permanenta cu tine si cu ceilalti, te mentine intr-o forma fizica si psihica de invidiat, cere multa adrenalina si iti ofera un mediu de munca dinamic, organizat si competitiv.

Experienta de viata si profesionala pe care o poti dobandi in aceasta profesie, cu greu poate fi acumulata intr-un alt domeniu. Si nu este data doar de provocarile traite in misiunile/activitatile inedite indeplinite, de numeroasele ocazii de deplasare, de a vedea locuri si medii noi si de a cunoaste diversi oameni, dar si de numeroasele contacte umane, de viata în colectivitate si lucrul in echipa, de prieteniile noi si solide bazate pe camaraderie si solidaritate umana. Toate acestea duc aventura si ineditul in viata oricarui tanar dornic de a-si depasi limitele si de a trai viata din plin.

Unde ai mai putea gasi atatea argumente „pro” la un loc? Iar daca tot nu esti convins sau convinsa…uite inca unul… Profesia DETECTIV PARTICULAR este pentru tine deoarece, pur si simplu, …te prinde!

Detectivismul este o seductie, te atrage sau nu. Iti place sau nu-ti place.

Daca vrei poti, nimic nu e imposibil si niciodata nu-i prea tarziu sa poti si tu !
Va asteptam printre noi. De ce nu!